Fakülte Tanıtımı

Üniversitemizin kuruluş fakültelerinden birisi olarak 1997’de kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Matematik, Mütercim Tercümanlık, Psikoloji ve Eğitim Bilimleri bölümlerinden oluşmaktadır. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile eğitime başlamış olan fakültemizde daha sonra 2000-2001 akademik yılında Matematik ve Mütercim-Tercümanlık Bölümleri, 2003-2004 akademik yılında Psikoloji Bölümü ve 2010-2011 akademik yılında Eğitim Bilimleri Bölümü açılmıştır. Fen Edebiyat Fakültesi sahip olduğu deneyimli, yetkin öğretim kadrosu ile evrensel ölçütlerde ve çağdaş düzeyde güçlü bir eğitim sunarak öğrencilerini alanlarında donanımlı, sosyal sorumluluk sahibi, yeniliklere ve öğrenmeye açık, sorgulayan, araştıran bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Fakültemiz bölümleri uluslararası akademik gelenek ve eğitim sistemleriyle uyumlu zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan programlarıyla, yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversite ve kuruluşla iletişim içinde eğitimlerini lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde sürdürmektedirler.

Fakültemizde eğitimi desteklemek amacıyla, öğrencilerimizin tümünün yararlandığı Matematik Bilgisayar Laboratuvarı, Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğrencileri için 8 kabinli Simultane Tercüme Laboratuvarı ve Psikoloji Bölümü öğrencileri için Klinik Psikoloji ve Deneysel Psikoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları kurulmuştur.

Fakültemiz öğrencileri, Fakültemiz bölümleri arasında olduğu gibi başka Fakültelerin değişik bölümlerinde çift anadal ve yandal programlarına devam ederken, diğer fakültelerin öğrencileri de Fakültemizin bölümlerinde bu programlara devam edebilmektedirler. Fakültemizde, kendi öğrencilerimizin yanısıra, üniversitemizin diğer fakültelerinin öğrencilerine de her dönem  Matematik Bölümünce zorunlu ve seçmeli matematik dersleri verilmektedir.  Ayrıca Eğitim Bilimleri Bölümümüzce 2011 yılından başlayarak Pedagojik Formasyon (Öğretmenlik Sertifika) Programları açılmaktadır.